
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 15 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.35 V |
| Power Dissipation | 15 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 250 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.35 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.35 V |
| Reference Type | External |
Stock: 3052
Distributors
pcbx
Unit Price$3.72916
Ext.Price$3.72916
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.72916 | $3.72916 |
| 10 | $2.86069 | $28.60690 |
| 25 | $2.64268 | $66.06700 |
| 50 | $2.52015 | $126.00750 |
| 100 | $2.40329 | $240.32900 |
| 300 | $2.31003 | $693.00900 |
| 500 | $2.22042 | $1110.21000 |
| 1000 | $2.16382 | $2163.82000 |
| 3000 | $2.09388 | $6281.64000 |
